Tag: акни

Повеќе

Најубавото овошје помага за да немате акни – Не ви требаат скапи лосиони и креми

Ако мака мачите со акни има решение во вашата кујна. Земете маска од свеж квасец и неколку капки сок од мандарина.Ставете ја на измиено лице и оставете ја да се исуши и стегне. Потоа исплакнете и ставете си крема за лице.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни […]

Повеќе

Евтино решение – Вака отстранете ги поткожните акни

Многумина од нас имаат поткожни акни на лицето, изразени како бели точки кои не можеме да ги тргнеме. Сепак, постои ефикасно природно решение за проблемот. Ви треба мед. Медот е одлична маска за лице, а ќе го користите така што ќе го ставите на лице и ќе го оставите неколку […]

Повеќе

За проблемот на тинејџерите – Најздравата намирница помага за акни

Акните се голем проблем особено кај тинејџерите, а за нив помага најздравата намирница, лукот. Со чешне лук излупено, поминете на акните. Не го премачкувајте целото лице, само делот со акни. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една […]

Повеќе

Маска за лице – Брише бори, акни и кожни проблеми

За лицето да блеска, да биде здраво и сјајно и да нема бори ви треба лесна маска која се прави дома. Земете 1 компир и една краставица. Се лупат и рендаат, се ставаат на лице. По 15 минути се мие лицето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава […]

Повеќе

Го решава проблемот со акни на лицето – Најевтината намирница е спас

Ако мака мачите со масна кожа и акни, решението е во содата. Измешајте сода со вода и нанесете ја на лице со триење. Нека стои 15 минути, па измијте убаво со вода. Помага за сите кожни проблеми, но не ја ставајте на лице пречесто.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]

Uncategorized

Домашен крем за лице со магдонос – Нема акни, дамки и брчки

Направете си домашна крема од магдонос која е хранлива и здрава за кожата и полна витамини и минерали. Ќе ви помогне за здрава и негувана кожа, да немате дамки и да имате рамномерен тен. Ви требаат 2 лажици сечен магдонос, 1 лажиче сок од лимон и 200 милилитри вода. Се […]

Препораки

Природно решение за акни – ќе ги снема од лицето како со магично стапче

Ако мака мачите со акни има решение во вашата кујна. Земете маска од свеж квасец и неколку капки сок од мандарина. Ставете ја на измиено лице и оставете ја да се исуши и стегне. Потоа исплакнете и ставете си крема за лице. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за […]

Tips & Tricks

Нема да видите акни веќе на лицето и телото – има евтин домашен лек

Многумина имаат проблем со акните, особено тинејџерите. Ако не ви помогнале ни скапи препарати, решението е во кујна, во овој рецепт. Земете една лажица мед, 1 шолја чај од камилица и пола шолја јаболков оцет. Се се меша и се остава да стои неколку минути, па се става на лице […]

Tips & Tricks

Домашен крем за лице – ги брише борите и акните како со гума

Направете си самите дома крем за лице кои ги отстранува борите, брчките, акните како со волшебно стапче.Евтин е и многу ефикасен.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа? Брз пилинг […]

Препораки

Акните стануваат минато без скапи препарати – внесете го ова во оброците

Ако мака мачите со акни по лицето и телото, тогаш треба да внимавате не само на негата и производите кои ги користите, како и хигиената, туку и на храната.За проблематична кожа се препорачува да се јаде храна богата со цинк, кој го намалува воспалението. Го има во спанаќ, месото и […]