Tag: авокадо

Повеќе

Авокадо во чаша – Зелено смути полно витамини

Направете вкусно смути со авокадо и банани.   Се става се во блендер откако ќе се излупи и иситни и се пие. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица […]

Повеќе

Фрапе со авокадо – Подобро од смути

Направете вкусно фрапе од авокадо. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб  

Tips & Tricks

Вака правилно се чува авокадо – Нема да скапе долго време

Авокадото е здраво и корисно овошје, но сите грешиме кога го ставаме во ладилник. Авокадото се става во ладилник само ако е доста зрело,  и ако сакате да ја сочувате свежината неколку дена, во спротивно се чува на собна температура. Авокадото е овошје кое го препорачуваат и нутриционистите, има многу […]

Деликатеси

Сос со авокадо – Совршен додаток за пржени компирчиња

Направете сос со авокадо. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за […]

Салати

Здравје во чинија: Салата со авокадо и варени јајца

Направете супер вкусна салата со авокадо и јајца, нешто посебно. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате […]

Салати

Бисер на мексиканската кујна: Направете сами домашен гвакамоле сос

Ќе се уверите и сами дека воопшто не е тешко да го направите овој сос. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги […]

Салати

Зелена чинија здравје: Салата со авокадо

Направете вкусна салата со авокадо. Зелена чинија здравје. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на […]

Tips & Tricks

Вака авокадото нема да се суши – Трикот е едноставен и брз

Авокадото е вкусно и здраво овошје кое се користи низ цел свет. Ако сте љубител на авокадо имаме трик за вас. Половината која не сте ја изеле ќе биде свежа ако ставите круг лимон над неа. Пробајте, делува. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета […]

Повеќе

За брзо и лесно слабеење – Ова топи сало и подмладува

Ако сакате брзо и лесно да слабеете ви препорачуваме една корисна и вкусна намирница. Се работи за авокадото кое е богати со калиум и минерали кои помагаат да слабеете. Богато е и со масни киселини. Хранливата вредност прави да бидете сити. Повеќе на Готви.мк: Вака кокосовото масло делува на кожата […]

Препораки

Оваа намирница ја убива желбата за храна – за диета и здравје

Постојат намирници кои многу помагаат и ја убиваат гладта на долго време, па така помагаат и за слабеење. Тука прво на список е авокадото, моќното и здраво овошје. Авокадото е супернамирница и за лето и за зима, а достапно е цела година. Богато е со протеини, има здрави масти и […]