Ваша препорака

Видео, Главни јадења

Крцкава и сочна празна пита

Иако празна, оваа пита е сочна и вкусна, ќе ја обожавате! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Видео, Главни јадења

Макарони со кикирики – брз и вкусен оброк

Брз и вкусен оброк кој често ќе го правите. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО на „Бабина кујна“: Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]

Препораки

Јогурт – Вистински пријател на телото

Јогуртот е вкусен и многу здрав – вистинки пријател на телото. Од него се прават многу пробиотски напитоци, јогуртот помага за стомакот, за правилно варење на храната. Некои видиво јогурт имаат и витамини, омега три масни киселини, и фитостероли. Јогуртот помага и за цревната флора, помага за добар имунитет, и […]

Tips & Tricks

Трик за лесно сечење магдонос – Внесете здравје во чинијата

Магдоносот е многу корисен и здрав за телото. Зелениот зеленчук се бори со вируси и инфекции во телото, а за него има важно правило. Со оглед на тоа дека лепи додека се сече, за ова има мал трик. Секогаш ставете го малку во вода, па потоа сечете го, нема да […]

Tips & Tricks

Важно правило за похованите деликатеси – Јајцето менува се

Ако ви се пријаде деликатес кој е похован, мора да знаете едно важно правило. Без разлика дали поховате месо, тиквички, зденки, маслинки, риба, кашкавал или било која друга намирница, секогаш треба да употребите мал три со јајцата. Прво се матат белките пенасто, па потоа во нив откако се изматени, се […]

Салати

Евтин оброк за цело семејство – Туна салата со кикиритки

Вкусна и лесна салата со кикиритки и туна, за малку пари. Се мие зелената салата и се сече, се става во сад со лупен и рендан морков, туна, печени кикиритки, масло и зачини. Се меша и служи. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, […]

Десерти

Брза баклава без кори – Нема виткање и мака

Направете вкусна баклава без кори. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории

Главни јадења

Деликатес во тава без мака: Пастрмка со зачини и вино

Направете вкусна пастрмка со зачини. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории

Tips & Tricks

Правило за вкусна запршка – Ручекот ќе има супер вкус и арома

Црвениот пипер има супер вкус и дава арома на многу ручеци и чорби, па со него стануваат три пати повкусни. Секогаш црвениопт пипер ставајте го во брашното, откако тоа убаво ќе се запржи. Така вкусот на запршката ќе биде совршен.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од […]

Tips & Tricks

Домашна смеса за оток – Ја намалува и болката

Ако имате оток, помага една намирница од кујната. Се прави облога од сиров компир кој се ренда и се прави од него каша. Вториот ден ставете облога од све изгмечен компир со листови кељ. Помага да се намали и отокот и болката.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се […]