Tips & Tricks

Tips & Tricks

Само потепете ги во ова – Лушпата на оревите ќе падне целосно

Ако сакате ја јадете ореви, или ви требаат за некој специјалитет, има начин како да го скратите времето за макотрпното лупење и тоа да биде без мака. Ќе ги отстраните лушпите лесно и брзо ако ги потопите кратко во млеко. Така ќе бидат помеки и лесно ќе се тргне лушпата. […]

Tips & Tricks

Аромата ги брка пајаците – Нема да ги видите на ќошевите со помош на една намирница

Колку и да чистиме, дома секогаш знаат да се појават пајаци на ќошевите. Ако сакате да не видите дома пајак, тогаш ќе ви помогне една овошка, а тоа е лимонот. Киселиот вкус на лимонот и мирисот, односно силната арома, помага тие да исчезнат. Постапката е следна, ставете исечен лимон на […]

Tips & Tricks, Видео

Девојка на Тикток покажа како се чисти загорен плех без рибање – одличен трик

Девојка на Тикток покажа како се чисти загорен плех без рибање. Ставила таблета за машина за садови, малку детергент и потоа полила со врела вода. И точно е, плехот навистина изгледа како нов! Погледнете го трикот… @acelya_t.h.46very Easy#teamhaso46 #foryoupage #fürdich #welovehaso #fy #fyp #viral #foryou #kitchen #cooking #lifehack♬ Danza Kuduro […]

Tips & Tricks

Цвеќето во вазна долго ќе трае и цвета – Направете домашен раствор

Јаболковиот оцет може многу да ви помогне за вашите билки дома да цветаат подолго време во вазна. Измешајте 2 лажици јаболков оцет, 3 лажици шеќер и литар топла вода. Се става оваа смеса во вазната. Вака цвеќето долго ќе трае.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од […]

Tips & Tricks

Ги чисти дамките и на облеката и на мебелот – Домашно моќно средство од 3 состојки

Направете сами универзално средство за чистење дамки. Ви требаат 3 постотен хидроген, сода бикарбона и течен детергент. Се мешаат три лажици сода со три лажици течен детергент и со шест лажжици хидроген. Се става смесата во шише со прскалка и убаво се протресува. Оваа смеса ги трга дамките и од […]

Tips & Tricks

Нема да ви се затне одводот дома – Решете го проблемот со 2 состојки

Ако сакате да го решите проблемот со затнатиот одвод дома, или едноставно да спречите да се затне, направете домашна и моќна мешавина. Измешајте оцет и сода бикарбона. Доволно е пола шолја сода да ја ставите во одводот, па да додадете шолја оцет и шолја врела вода. По 20 минути откако […]

Tips & Tricks

Мувлата на ѕидовите дома ќе ја снема – Ви треба само една состојка, без хемикалии

Ако ви се појави мувла дома на ѕидовите, која секако лошо изгледа и е штетна по здравјто, решете ја со една состојка. Испрскајте оцет, нека делува кратко па тријте со жица. Така на природен начин ќе се спасите од мувлата.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од […]

Meat, Tips & Tricks

Пилешкото нема да се исуши – Најважното правило кога печете во рерна

Пилешкото месо знае да стане суво при печењето. За да го избегнете тоа не ја отварајте вратата од рерната.Секогаш кога ќе се отвори рерната, таа губи топлина, а времето на печење се продолжува и месото се суши. Исто така, јадењето се одмара по печењето околу половина час.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: […]

Tips & Tricks

Нема да изгуби ни грам витамин – Брокулата вака врие од витамини и минерали

Брокулата е многу здрав зеленчук, полн витамин Ц. Брокулата во само 100 грама има витамин Ц кој ни е потребен за цел ден. За да не ги изгуби витаминот Ц и другите витамини и минерали, не ја варете во вода, туку гответе ја на пареа.   Повеќе на Готви.мк: Посно: […]

Tips & Tricks

Секогаш печете вака млади компири – Нема да изгубат витамини и минерали

Младите компири се исклучително вкусни и меки. Тие содржат многу витамин Ц, Б6 и магнезиум во себе. За да ги сочувате сите хранливи материи, печете го со кора, која секако убаво ќе ја измиете. Исчистете ги од неа сите оштетени делови.   Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки […]