Tips & Tricks

Tips & Tricks

Не ја правете оваа грешка со тестенините – Му штети на здравјето и на вашата линија

Тестенините се многу вкусни и се прават на илјадници начини. Кој и да е вашиот омилен деликатес со тестенини, важно е да не ги јадете навечер, туку исклучиво за ручек. Јаглехидратите кои ги имаат ве држат будни и сити, па ако сакате да спиете тие се лош избор за вас […]

Tips & Tricks

Лиснатото тесто тројно ќе нарасне – Има мал трик

Лиснатото тесто подобро нараснува со еден трик. Лимот во кој ќе печете измијте го со ладна вода и не го сушете, ставете го тестото, а влагата ќе го направи своето. Вака ќе имате совршено лиснато тесто.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови […]

Tips & Tricks, Uncategorized

Младото лукче ќе остане свежо долго време со мал трик

Ако сакате младото лукче да издржи подолго време и да остане свежо, треба само да го ставите во чаша со вода. Вака нема да скапе подолг период.Ова е најправилниот начин за чување.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот […]

Tips & Tricks

Исеченото овошје нема да жолтее со еден трик

Ако сте исекле овошје, а не сте го изеле цело, има начин како да го спасите да не жолтее. Ставете му лимонов сок врз него на исечените делови. Тој ќе го спаси овошјето и процесот на жолтеење ќе се успори.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од […]

Tips & Tricks

Може да го продолжите рокот на млекото – Има еден трик

Ако сакате млекото да ви трае подолго се што треба е да го замрзнете. Важно е да не биде полно до врв бидејќи се шири кога се замрзнува.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи […]

Tips & Tricks

Намирници кои не се замрзнуваат

Постојат намирници кои не треба да ги замрзнуваме. Целерот, марулата и краставицата се три намирници кои не треба никогаш да се замрзнуваат. Поради големиот процент вода во нив, се прават кристали кои при одмрзнување допринесуваат овој зеленчук само да се исуши и да нема ништо хранливово себе. Така тие стануваат […]

Tips & Tricks

Правилен начин да го чувате маргаринот

 Маргаринот ни е потребен за многу деликатеси, а има правилен начин како се чува. Се чува секогаш во пластичен сад со капак, убаво затворен во фрижидерот. Може да го чувате и во сад со вода со сол, па така ќе биде постојано мек и лесно ќе го размачкате кога и […]

Tips & Tricks

Садовите од машина ќе ви бидат блескаво чисти – Употребете мал и евтин трик

Ако сакате садовите перени во машина да ви бидат блескави и беспрекорно чисти, употребете мал и евтин трик. Оцетот кој се користи за чистење и за кршење каменец, многу ќе ви помогне. Имено, се што треба пред да ја вклучите машината е да ставите најгоре чинија со оцет. Откако ќе […]

Tips & Tricks

Најголема грешка со меленото месо – Се убива вкусот и се шират бактерии

Постои грешка која не треба да се прави во врска со меленото месо. Никогаш не го одмрзнувајте во микро, туку оставете го да се одмрзне природно или ставете ја кесата во ладна вода. Ако го одмрзнете во микро ќе се зацврсти само површинскиот слој и нема до крај да се […]

Tips & Tricks

Употребете го повторно кристализираниот мед – Богатство од здравје

Ако медот стоел долго и се кристализирал, има начин како да го вратите во првобитната состојба. Ставете ја теглата во топла вода и на тој начин медот ќе се опушти повторно. Лесно ќе може да го додавате при готвењето и да го јадете. Инаку, медот помага да се забрза метаболизмот, […]