Pastes

Pastes, Главни јадења

Кремави тестенини – Вашиот омилен нов рецепт

Направете вкусни кремави тестенини. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории  

Pastes, Главни јадења

Италијански деликатес: Њоки со крем сос

Направете вкусни њоки во сос. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако […]

Pastes

Запечени тестенини со печурки

Направете вкусни макарони со шампињони. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате […]

Pastes, Главни јадења

Малку труд и состојки а голем деликатес: Тестенини во сос од тиквички

Направете вкусни тестенини со сос од тиквички. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории […]

Pastes

Макарони со сос од туна и маслинки

Направете вкусни тестенини со туна и маслинки. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории […]

Pastes, Tips & Tricks

Вака макароните нема да се  распаднат и лепат – Секогаш правете вака по варењето

Има важно правило кога готвиме тестенини, за да не се распаднат и да не омекнат премногу. Веднаш откако ќе ги свариме во солена вода, треба да се стават во цедалка, да се исцедат и измијат убаво со ладна вода.Вака нема да лепат и ќе останат цели. Ако ги оставите во […]

Pastes, Tips & Tricks

Трикови со кои лазањата ќе биде совршена

Кога правиме лазања, многу е важна постапката на правење и многу е важна прецизноста, за таа да биде вкусна. Совршената лазања нема ни премалку, ни многу фил, па затоа купувајте и ставајте умерено. Големи парчиња месо не се добар избор за лазања, се треба да биде ситно. Времето на печење […]

Pastes, Главни јадења

Тестенини со доматно пире и сланина

Направете вкусни тестенини за кратко време. Сварете тестенини во количина по избор, во вода со сол.Испржете сечена сланина на масло и кромид по желба, додајте пасирани домати и бибер, сол и вегета. Се остава да крчка и потоа се става сосот врз цедените тестенини.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која […]

Pastes, Главни јадења

Оригинален италијански рецепт: Точни мерки за вкусни њоки

Направете њоки по оригинален Италијански рецепт. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Pastes

Италијански деликатес: Макарони ‘Ала Норма’

Направете вкусни тестенини Ала Норма. Ви требаат маслиново масло, модар патлиџан, кромид, сол, оригано и црвен пипер од зачини, лук во прав и бибер, ситно сирење, доматно пире и тестенини. Се става лонец со вода да врие, се става малку масло и сол, па тестенините кога ќе зоврие водата. Се […]