Десерти

Tips & Tricks, Видео, Десерти

Топчиња од кајсии кои се прават за 5 минути

Вкусно и едноставно бидејќи се прави за 5 минути и со само 2 состојки: 2 шолји суви кајсии 2 шолји кокос Ставете ги во блендер додека да добиете компактна смеса. Потоа направете рамномерни топчиња и поминете ги убаво во кокос. Тоа е тоа 🙂 Доколку сакате можете да ги поминете […]

Десерти, Препораки

Кајзершмарн – рецепт за највкусната императорска палачинка

Колку добро знаеле да се хранат австиските императори. Направете го овој специјалитет според рецептов и барем за миг почувствувајте како е да се биде вистински цар 🙂 Бидете креативни и секој пат ќе имате различен вкус 🙂 Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео) Урнебесно: Реакцијата на […]

Tips & Tricks, Десерти, Посно и веге

Компот од вишни по едноставен рецепт

Покрупни вишни се мијат и им се отстрануваат рачките. Се редат во тегли и се додава по 1 лажица шекер во секоја тегла (може да се прелијат со сируп од шекер). Се дополнуваат со вода и се варат 20 минути додека да зовријат. Може да се вријат и во тенџере […]

Десерти, Ресторани

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Доколку патувате во Дубаи, имате можност да го пробате најскапиот сладолед на светот. Еве уште една работа во која Дубаи се “нај” во светот. Покрај највисоката зграда во светот и најголемиот трговски центар, сега пристигнува и најскапиот сладолед во светот. Имено, „Scoopi Café“ од Дубаи го создадоа најскапиот сладолед наречен […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Во рестораните се почесто се служи похован сладолед. Ако некогаш сте се запрашале како да направите ваков специјалитет, го имаме одговорот за вас. Потребни состојки за 6 порции: 6 топки сладолед од ванила (или друг вкус кој го сакате) 1 шолја корн флекс 2 јајца масло за готвење Останатиот дел […]

Видео, Десерти, Повеќе

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Секогаш кога ти треба позитивна енергија или сакаш да се стопиш од среќе изгледај го ова видео 🙂 Погледнете видеа со кулинарски рецепти, трикови и совети тука Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео) Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти: Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од шумски […]

Tips & Tricks, Десерти

5 намирници кои можат да ги заменат десертите

Колачите по кои често посегнуваме, освен поради вкусот, не привлекуваат и поради состојките кои го креваат расположението, создавајќи на тој начин зависност од благо. Шеќерите од купечките колачи со низа засилувачи, доколку долгорочно ги консумираме, имаат лошо влијание врз нашето здравје. Можеме да ги замениме со производи кои содржат природно […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

Прејадени сте, па ви останало малку сладолед и не знаете што да правите со него? Направете го овој едноставен колач на светот од само две состојки. Кога еднаш ќе го пробате постојано ќе го правите, а особено затоа што е готов за 5 минути. Потребни ви се само: 1 шолја сладолед и […]

Деликатеси, Десерти

Слатко од јагоди – се прави сега, а се јаде цела година

Сезоната на јагоди е на самиот крај. Најубавите и најблагите јагоди токму сега можат да се најдат на пазарите. Еве го рецептот на Мира и Зорица за вкусно слатко со кое ќе можете цела година да уживате во вкусот на јагодите 🙂 Од оваа количина би требало да излезат помеѓу 7 и […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Со овие десетина кулинарски трикови ќе станете вистински мајстор во кујната, а не ви е потребно никакво претходно искуство. Само погледнете го видеото и запаметете за следниот пат кога ќе печете, украсувате или правите колачиња. Или фатете за работа и веднаш испробајте некој од овие видео трикови: За повеќе видеа со […]