Ресторани

Видео, Препораки, Ресторани

Зелен ручек приготвен во „1001 оброк“

Кулинарската емисија „1001 Оброк“ која се емитува на ТВ Алсат-М и оваа недела со одличен рецепт. Домаќинот, шеф Бранко Попоски или попознат како „Cooking with Branko“ заедно со специјалистот за односи со јавност, Бојан Кордалов готват зелен ручек. Интересен разговор на тема комуникации и маркетинг, а заедно со рецептот за […]

Повеќе, Ресторани

ФОТО: Еве каде јаде ќебапи шеф Марк Де Јонг

Шеф Марк Де Јонг, кој помеѓу јавноста е попознат како Марк од „Брза кујна“ ужива да шета низ Старата скопска чаршија. Тој ни откри дека при ваквите прошетки задолжително ужива во специјалитетите на традиционалната скопска ќебапчилница „Турист“. Така беше и изминатиов викенд. Ред е да го видиме и како гостин, […]

Главни јадења, Деликатеси, Предјадења, Препораки, Ресторани

Вистински деликатес: Шампињони во павлака

Свежите шампињони се многу вкусни, особено кога ќе ги приготвите во комбинација со неодоливата Битолска павлака на Бимилк. Еве како да го направите овој вистински деликатес кој може да да биде одлична комбинација за лесна вечера или прилог за вкусен ручек Добар апетит со овој рецепт кој за Готви.мк го […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

Дневна новогодишна забава во „Македонско село“

Доколку сакате поразлична забава пред големата вечерна прославата за новата година, „Македонско село“ има одличен предлог. Во комплексот „Македонско село“, на 31 декември ќе се случи најдобрата дневна новогодишна забава. Забавата се организира на чардакот на ресторанот Македонски Ан со почеток од 12:00 часот. „За време на дневната забава, гостите […]

Забава, Ресторани

Викенд со коктели – зошто да не?

Добра атмосфера, одлична музика, простор кој оплеменува, опуштено друштво и вкусен, необичен коктел кој дополнително ќе го поттикне вашето добро расположение. Кој не би сакал вакво викенд излегување, особено ако е во друштво на најблиските? Класичните забави во кафулиња и ноќни клубови се веќе видени, можеби за некого и изживеани, […]

Препораки, Ресторани

Утре започнува Фестивалот на виното во Македонско село

Од 29ти септември до 1ви ноември во комплексот Македонско село, по втор пат ќе се оддржи „Фестивал на виното“. За време на трите фестивалските дена, комплексот ќе биде место каде гостите ќе можат да уживаат во врвните вина од најдобрите винарии, искомбинирани со вкусни специјалитети и деликатеси и богатата музичка […]

Повеќе, Ресторани

Од денес големо намалување на цените во „Седмица“ – Еве ги новите цени

Популарната сендвичара „7ца“ по повод 30 години од постоењето ги намалува цените на сендвичите и пијалаците. Според објавеното на нивната веб страна, промоцијата ќе трае до 7 септември. Сендвичите ќе чинат 100 денари, една лименка сок 20 денари, а половина литар 30 денари. Од сендвичарата „однапред се извинуваат поради за […]

Повеќе, Ресторани

Еве што пронајде Санитарниот инспекторат во сендвичарите на „7ца“ (Фото)

Со еден збор – ништо! Или стручно кажано во наодот од земените мостри од храна, работни површини и брисеви од вработени од страна на Републичкиот Центар за јавно здравје се вели: „ИСПИТАНИОТ ПРИМЕРОК ОДГОВАРА НА ПРОПИСИТЕ ЗА МИКРОБИОЛОШКА ИСПРАВНОСТ“. Во прилог го пренесуваме соопштението на сендвичара „7ца“ до јавноста: ФОТО: […]

Повеќе, Ресторани

(ФОТО) Дерик Меј препорачува што да јадат туристите во Македонија

Познатиот DJ Дерик Меј неделава имаше настап во „Сектор 909“ во Скопје. На својата страна на Facebook тој објави фотографија со препорака до туристите кои ќе дојдат во Македонија. Еве што напиша: „99.99% од вас никогаш нема да дојдат во Скопје, но сакам да знаете дека сеуште има места во […]

Препораки, Ресторани

(ФОТО) Како на филм – Еве во кој скопски ресторан вечераа фудбалерите на Реал и Манчестер

Вчерашната гала вечера по повод Супер Купот на УЕФА изгледаше навистина филмски и отмено. Во врвната услуга и деликатесни јадења уживаа фудбалерите на Манчестер Јунајтед и на Реал Мадрид, првите луѓе на УЕФА, како и други познати лица од спортскиот и политичкиот живот во Македонија. Честа да бидат домаќини на […]