Препораки

Повеќе, Препораки

Среќата е во тоа што го јадеме – Откријте со кои хранливи комбинации може да се чувствуваме поубаво

Серотонинот е клучен елемент на човечкиот организам и, иако не можеме да го внесеме со исхраната, нутриционистката Симона Коруновска и dm ни откриваат како тоа што го јадеме влијае врз неговото функционирање Можеме да влијаеме на начинот на кој се чувствуваме и тоа токму преку исхраната. Кога станува збор за […]

Повеќе, Препораки

Не се сите масла соодветни за готвење – Дознајте кои се најдобрите

Изборот на масло за подготовка на оброци денес е навистина голем, сите тие се разликуваат кога се користат при готвење, а нутриционистката Симона Коруновска и dm ни ги откриваат најдобрите Живееме во време во кое за речиси сите потреби имаме избор од барем неколку, а често и премногу решенија. Но […]

Видео, Препораки

Органските тестенини се хранливи и не ја зголемуваат телесната тежина

Во најголема мера тестенините содржат јаглехидрати поради што може да влијаат врз телесната тежина, но нутриционистката Симона Коруновска заедно со dm открива како со нив да се направи здрав и хранлив оброк Тестенините се брз и едноставен оброк и одличен начин да се заситите кога немате доволно време за готвење. […]

Повеќе, Посно и веге, Препораки

Зошто семињата се важни во исхраната и колку се ефикасни?

Симона Коруновска заедно со dm споделува неколку интересни нутритивни факти Со различните видови семиња многумина од нас често се среќаваат, но за нивната нутритивна вредност и влијание врз човечкиот организам не се зборува доволно во јавноста. Меѓу другото, семињата се ефикасен начин да се внесат здрави масти, растителни влакна и […]

Посно и веге, Препораки

Тофу – неговото консумирање и причини зошто да го внесете во вашата исхрана

На оваа тема dm, во соработка со нутриционистката Симона Коруновска, ни дава интересни и корисни информации! Тофу е „сирење“ направено од млеко од соја. Вегански продукт, кој има малку калории, а многу протеини кои ги имаат сите девет есенцијални аминокиселини неопходни за правилна функција на телото. Редовна консумација на Тофу […]

Повеќе, Посно и веге, Препораки

Зошто е магичен циметот? Симона Коруновска и dm ни даваат интересен одговор!

Здравите оброци веројатно се најдобриот начин да се почне новата година, а dm drogerie markt и нутриционистката Симона Коруновска ќе ни откријат лесен и едноставен начин како да го направиме тоа. Никаде нема да пронајдеме упатство кое ќе ни даде идеално решение како правилно да се храниме. Потребно е сами […]

Повеќе, Препораки

Еве ги цените во Кавала – Има зошто овој грчки туристички центар е сѐ попосетен

Глобалните кризи доведоа до голем раст на инфлација, односно на цените на прехранбените и другите производи низ целиот свет. Секојденвно се прават пресметки и нови цени на сите производи во маркетите, кафулињата и рестораните. И годинава Грција останува избор број еден за огромен број наши сограѓани. Ви ги пренесуваме искуствата […]

Предјадења, Препораки

Секоја супа на Подравка е создадена и произведена од срце

На вкусната супа секогаш и се радуваме, без оглед на приликата или денот во неделата. Супата инспирира убави и топли животни моменти, а нејзиниот вкус е поврзан со пријатни емоции кои што остануваат во меморијата долго време. Повеќе од 60 години, Подравка им нуди на своите потрошувачи највкусни супи, и […]

Повеќе, Препораки

Топ 5 зачини кои морате да ги имате во кујната

Кога еднаш ќе зачекорите во светот на зачините, ќе ви стане јасно зошто лазањите на мама се секогаш повкусни од вашите, иако го следевте истиот рецепт. Ви ги носиме 5 – те основни зачини со кои ќе им станете сериозна конкуренција, дури и на поискусните домаќинки. Зачините се тие што […]

Десерти, Препораки

Овесна каша со цимет, јаболка и безлактозно млеко – хит за студените денови

Млекото отсекогаш било неизбежен дел од исхраната на голем број семејства. Но, за луѓето со нетолеранција на лактоза, ваквите продукти не се составен дел од трпезата. Во нивниот случај, дури и една чаша млеко предизвикува дигестивно пореметување и дистрес. Поради тоа, побарувачката на производи без лактозa рапидно расте, а потрошувачите […]