Препораки

Повеќе, Препораки

Еве ги цените во Кавала – Има зошто овој грчки туристички центар е сѐ попосетен

Глобалните кризи доведоа до голем раст на инфлација, односно на цените на прехранбените и другите производи низ целиот свет. Секојденвно се прават пресметки и нови цени на сите производи во маркетите, кафулињата и рестораните. И годинава Грција останува избор број еден за огромен број наши сограѓани. Ви ги пренесуваме искуствата […]

Предјадења, Препораки

Секоја супа на Подравка е создадена и произведена од срце

На вкусната супа секогаш и се радуваме, без оглед на приликата или денот во неделата. Супата инспирира убави и топли животни моменти, а нејзиниот вкус е поврзан со пријатни емоции кои што остануваат во меморијата долго време. Повеќе од 60 години, Подравка им нуди на своите потрошувачи највкусни супи, и […]

Повеќе, Препораки

Топ 5 зачини кои морате да ги имате во кујната

Кога еднаш ќе зачекорите во светот на зачините, ќе ви стане јасно зошто лазањите на мама се секогаш повкусни од вашите, иако го следевте истиот рецепт. Ви ги носиме 5 – те основни зачини со кои ќе им станете сериозна конкуренција, дури и на поискусните домаќинки. Зачините се тие што […]

Десерти, Препораки

Овесна каша со цимет, јаболка и безлактозно млеко – хит за студените денови

Млекото отсекогаш било неизбежен дел од исхраната на голем број семејства. Но, за луѓето со нетолеранција на лактоза, ваквите продукти не се составен дел од трпезата. Во нивниот случај, дури и една чаша млеко предизвикува дигестивно пореметување и дистрес. Поради тоа, побарувачката на производи без лактозa рапидно расте, а потрошувачите […]

Повеќе, Препораки

Зошто дрогериите на dm се нашето омилено место за пазарување?

Дали и вам ви се случило да влезете во dm да купите гел за туширање или шампон, а половина час подоцна да излезете со полна кеси производи? Ви звучи познато, нели? Шопингот во дрогериите на dm за многумина од нас е вистинско уживање. Почнувајќи од атмосферата, љубезните вработени, па сѐ […]

Повеќе, Препораки

Бираме пилешки паштети на Подравка – Бидејќи е важно што јадеме

Дали знаете дека пилешкото месо е многу популарна храна во светот токму поради својот одличен вкус, но и поради нутритивниот состав? Изобилува со белковини со висока вредност, добар извор е на одредени витамини и минерали и протеини, а истовремено содржи малку масти. Пилешкото месо е лесно за дигестија и се […]

Десерти, Препораки

Чоколадни путер мафини со Битолски путер крем, по рецепт на martinascooking

Мафините се омилените слатки на децата и возрасните низ целиот свет. Оние кои се љубители на мафини знаат дека постојат два типа – британски и американски. Датираат уште од 19-тиот век и покрај тоа што може да ги подготвите во блага варијанта, тие исто така се многу вкусни и доколку […]

Препораки

Лекарите препорачуваат често да ги јадеме – Топчиња полни здравје

Лекарите советуваат често да се јадат рибизли, кои многу му помагаат на телото. Изобилуваат со витамини од групата Б, како и Ц, А и К и многу минерали. Помагаат за имунитет, да се намалат симптоми на анемија, да се подобри крвта и да се заштити срцето. Помагаат и при хипертензија […]

Asparagi e uova
Препораки

Го чува срцето и се бори со холестерол – Зеленчук кој ретко се јаде и купува а многу помага

Овој зеленчук можеби не е многу употребуван кај нас, но има многу витамини и цело богатство здравје во себе. Шпарглата или уште позната како аспарагуз,е зеленчук богат со лековити својства, познат како чистач на телото, полн витамини Б6, Б9, А, Ц, К и Е, магнезиум и цинк, селен, бакар, манган, […]

Препораки

Царица на салатите полна витамини

Руколата е селенчук полн здравје, совршен за салата, деликатеси и смути. Има малку калории,многу витамин Ц во себе, витамин А, Б2, Б6. Не штити од заболувања, помага за побрз метаболизам и слабеење. Помага за да го совладаме уморот и недостигот на енергија. Таа е и јак антиоксиданс за телото.   […]