Повеќе

Повеќе

Не излегувајте од дома без него – Задолжително имајте го ова против Корона вирусот

Корона вирусот за жал сеуште владее, а поради тоа сите треба да внимаваме. Секако, треба да миеме раче често, а ако не сме во состојба да ги измиеме, да го земеме со нас најмоќното оружје во борбата со вирусот – дезинфекција за раце. Дезинфекцијата на база на алкохол помага за […]

Повеќе

Што содржи едно парче двопек?

Двопекот е често консумирана намирница, препечен леб, вид пециво кое е вкусно и здраво. Традиционално се прави во Скандинавија, Германија, Австрија, Франција, Словенија, Италија и Грција. Обичниот и прост двопет има јајца, брашно и шеќер. Има 5 грама јаглехидрати, 1 грам масти, 1 грам шеќер и 1 грам протеини во […]

Повеќе

Вкусен шејк од банани и чоколадо

Направете вкусен банана шејк со чоколадо.   Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете да им одолеете Џиновска блага палачинка

Повеќе

Витаминско смути со калинки и јаболки

Направете вкусно смути со калинки. Се лупи и сече портокалот и се става во блендер со сеченото и лупено јаболко, калинките и сите други состојки. Се миксира и пие.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се […]

Повеќе

Сок од нане

За да направите вкусен сируп од мента потребни ви се неколку сотојки. Сирупот послужете го со доста мраз и по потреба, додајте малку лимон за целосно освежување.   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива […]

Повеќе

Смути со банани, јаболки и портокали – Микс витамини во чаша

Направете вкусно смути со јаболки и банани. Ви требаат 2 јаболки, 2 банани и 1 портокал. Се цеди портокалот, се лупат бананите и јаболките и се става се во блендер. Супер вкус полн витамини. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и […]

Повеќе

Не ја правете оваа грешка по Велигден – Опасна е за здравјето

Велигден е празник кога завршува големиот Велигденски пост и сите кои постеле може да уживаат во секаков вид храна без воздржување. Сепак, многу треба да внимавате бидејќи ако одеднаш се прејадете, тоа моќе да доведе до тегоби, проблеми, па и труење со храна. Внимавајте и не јадете повеке од две […]

Повеќе

Црвената боја е најважна во Велигденската кошница – Што означува?

Традиционално за Велики четврток се вапцаат Велигденски јајца. Боја која е најважна и мора да е застапена е црвената, а првото црвено јајце е Господово и е наменето за Господ. Иако се користат различни бои и техники, фарбање јајца со акварел, со разни стикери, со вино, лушпи од кромид, светки..црвената […]

Повеќе

Стои пред икона до следната година – Моќта и значењето на првото црвено Велигденско јајце

Велики четврток е голем и тежок ден во Христијанството, во поседната и најтешка недела пред Велигден. Традиционално од рано наутро се фарбаат јајца за во Велигденската кошница, а првите треба да бидат со црвена боја. Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите. Првото црвено велигденско јајце […]

Повеќе

Велики четврток – Прекрстете се и офарбајте јајца, ова се обичаите за големиот ден

Велики четврток е тежок ден во Христијанството, ден во најтешката последна недела пред големиот празник Велигден. Од рано наутро на овој голем ден се вапцаат традиционално Велигденски јајца, пред се црвени, а потоа и по избор на секоја домаќинка. Која техника и да ја користите и кои бои и да […]