Главни јадења

Главни јадења, Повеќе, Предјадења, Препораки

Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Нека овој викенд биде пита викенд 🙂 Направете солена или блага пита по ваш вкус за целото семејство и уживајте во вкусните моменти. Инаку, за прв пат зборот ”пита” како кулинарски термин се појавил во Англија, а првите англиски доселеници и другите освојувачи ги понеле со себе рецептите за пита […]

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

Најдобар рецепт за вртена пита

Вртената пита е специјалитет кој сите го обожаваат. Доволно е само да ја погледнеш фотографијата и колку и да си најаден ти се отвора апетит 🙂 Еве го Gotvi.mk рецептот: На здравје! Фото: Ресторан Амор – Кочани

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења, Препораки, Салати

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

Брокулата содржи големо количество антиоксиданти, а богата е со А, Ц и Е витамините. Според некои истражувања содржи повеќе витамин Ц од портокалот, а и го забавува процесот на стареење. Малкумина знаат дека брокулата е од оние зеленчуци кои ви помагаат да ослабете. Брокулата содржи калциум и магнезиум кои се […]

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

К’тмер со праз

Уште еден превкусен рецепт за к’тмер (пита) кој со нас го сподели Јелица. Овојпат, тој е филуван со праз. Еве го рецептот: Ако се храните вегетаријански ставете само праз, без урда. Исто така, во тој случај, не користете ниту јајце. Кликни тука за рецепт за К’тмер со спанаќ и урда Кликни […]

Главни јадења

Зелен ручек

За мене лично многу вкусен, а едноставен ручек. Интересно е и за цела фамилија бидејќи мислат дека се користени зелени шпагети, вели Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club 🙂 Среќен 8-ми март и пријатен ручек! *За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана […]

Главни јадења

Домашни ќофтиња

Вистински специјалитет и многу вкусно во секоја комбинација. Еве што ви е потребно за да ги направите овие сочни и вкусни ќофтиња. Совет за компактна смеса и сочен вкус на сите ќофтиња: Прво, измешајте ги во посебен сад сите состојки, освен месото. Потоа додајте го и месото и убаво измешајте […]

Главни јадења, Посно и веге

Потпечена боранија

Боранијата е многу вкусно и здраво јадење кое можете да го зготвите на различни начини. Сања ни праќа рецепт за потпечена боранија. Еве што ви е потребно: Уживајте во храната зготвена со многу љубов <3

Главни јадења, Предјадења

К’тмер со спанаќ и урда

К’тмерот (пита) е многу вкусен македонски деликатес кој по избор можете да го направите со спанаќ, зелка или праз… Уште еден превкусен специјалитет на Јелица! Еве го нејзиниот рецепт: Кликни тука за рецепт за К’тмер со праз Кликни тука за линк до рецепти за буденици Готви со љубов и уживај во […]

Главни јадења, Салати

Туна салата со фетучини

Кога зборуваме за брза храна, јас го подразбирам овој ручек, вели Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club 🙂 Се прави брзо и едноставно, додава Елена, а ручекот ќе ви биде готов за 10 минути. Пријатен брз ручек! 🙂 *За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска […]

Главни јадења, Повеќе, Препораки

Како да испечете крцкаво и вкусно печење?

Која е тајната на вкусното и крцкаво свинско печење во домашна рерна? Еве ги советите на Ече: Свинското месо, во овој случај плешка, се посолува и се премачкува со сенф. Напревете го ова од вечер и оставете ја да отстои до сабајле. Ставете ја во загреана рерна. Се пече на […]