Author: Готвимкд Editor

Главни јадења

ПРЕВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Печени батаци со сос од лук

Ако сакате да подготвите вкусен ручек, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас… На здравје! Поврзани рецепти на Gotvi.mk Печени тиквички со пилешко и зеленчук Салата со рукола и пилешко Полнет ананас со ориз и пилешко Шпагети со гриловано пилешко и песто сос ВИДЕО: Рецепт за пилешко со 40 чешниња […]

Tips & Tricks

ЗДРАВА ИСХРАНА: Совети на медицинска сестра која ослабела 35 килограми

Медицинската сестра Анита МекКеј не е позната многу надвор од својата здравствена установа. Но, собрала многубројни „пријатели“ на Инстаграм, откако младата Австралијанка од Сиднеј станала инспирација за многу жени од целиот свет. Анита успеала на здрав начин да ослаби 35 килограми, и тоа одлучила да го сподели на својот Инстаграм […]

Tips & Tricks

ДОАЃААТ МАНДАРИНИТЕ: Четири причини зошто максимално да ги искористите!

Мандарините се вкусни и речиси сите ги сакаат. Но, дали знаете дека од тоа цитрусно овошје имате повеќекратна здравствена корист – го намалува ризикот од појава на рак, поттикнува слабеење… Може да го намалат ризикот од рак Мандарините можат да го намалат ризикот од рак на црниот дроб. Имено, научниците […]

Видео, Десерти

ГОТОВИ ЗА 10 МИНУТИ: Единствениот рецепт за чоколадни кекси кој некогаш ќе ви затреба!

Чоколадните кекси одат со сè. Со топло чоколадо, кафе, чај, сок… Едноставно, лесно е да уживате во нив. Идеален рецепт за чоколадни кекси објави угледниот TheNewYorkTimes кој своите читатели често ги чести со рецепти за вкусни деликатеси. Овие чоколадни кекси се готови за 10 минути. Велат дека по ова, друг […]

Tips & Tricks

Дали знаевте дека ЛИМОНОТ е поефикасен од никотински фластери за одвикнување од пушење?

Ако сте ја имале таа несреќа да станете зависни од цигари, сèуште постојат опции кои можат да ви помогнат. Повеќето достапни опции можат да бидат од корист, но тие често се полни со хемикалии и никотин. Наводно, откриен е природен трик кој може да биде ефикасен како и останатите производи. […]

Главни јадења

Три рецепти за појадок кој топи килограми!

Започнете го денот со вистински избор на намирници и постигнете совршена линија… Ова се напивките за здрав почеток на денот Прв рецепт: Сите состојки ставете ги во блендер и направете хранлива напивка. Втор рецепт: И оваа напивка подгответе ја на ист начин во блендер. Трет рецепт: И овие состојки исечкајте […]

Tips & Tricks, Салати

ТЕГЛА ПОЛНА СО ВИТАМИНИ: Салата од цвекло, морков и јаболко – го отстранува заморот и го зајакнува имунитетот!

Еве како да направите салата полна со витамини… Земајте секој ден три пати дневно, половина час пред јадење, по една голема лажица од оваа мешавина. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло Домашен рецепт со кој повеќе […]

Tips & Tricks, Видео

Овој мајстор ќе ви покаже како да излупите вреќа јаболка за само 1 минута! (ВИДЕО)

Дали некогаш имате потреба од многу јаболка за да направите некој голем колач или торта? Лупењето голем број јаболка може да биде многу тешка, досадна и макотрпна работа. Но, овој човек пронајде начин како да излупи вреќа јаболка за само една минута. Секако, не се обидувајте да го правите ова […]

Видео, Главни јадења

ЗДРАВЈЕ ВО ЧИНИЈА: Направете вкусен доручек од авокадо и јајца

Ви пренесуваме одличен рецепт – како да направите брз и вкусен доручек од авокадо и јајца. Авокадото содржи повеќе калиум од бананите, а преполн е со добри масти кои се неопходни вашето срце да остане здраво. Од друга страна, јајцата се едни од најздравите намирници на светот, полни со витамини […]

Tips & Tricks, Видео

Најдобриот трик за чистење огноотпорен сад! (ВИДЕО)

Чистењето на загорени садови никогаш не е лесно.Секогаш останува по некоја дамка, а плехот и натаму изгледа нечисто. Еве трик кој сигурно успева. Сè што ви е потребно веќе имате во кујна! Ставете го плехот под топла вода. Додајте детергент за садови и наполнете го плехот со вода. Земете алу-фолија […]