Author: готвимк

Главни јадења

Се бори со опасна бактерија во телото – Чорба од брокула

Направете вкусна и здрава брокула чорба. Брокулата е совршен избор за ручек, диетална и вкусна, полна витамини, особено витамин Ц, А, вани за имунитет и убавина на кожата. Се бори и со најопасната бактерија на желудникот – Хеликобактери. Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на […]

Десерти

Сутлијаш со суво грозје, вишни и портокали

Направете вкусен десерт со ориз и вишни. Се цедат портокалите и во сокот се става малку вода, рендана кора од портокалот и се вари оризот со суво грозје во смесата. Се лади и се прелева со вишни, сварени со малку густин и вода. Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова […]

Повеќе

Утринско смути – Дава енергија и витамини за цел ден

Утринско смути со лимон и банана, кое пука од здравје. Ви требаат шолја бадемово млеко кое има многу повеќе белковини од обичното, како и незаситени масти, здраво е и има калиум, и витамин Б, позитивно делува на коските и на срцето и црниот дроб, како и сок од 1/2 лимон […]

Повеќе

Вкусно уживање и за наутро и за навечер – Фрапе полно јагоди

Сезоната на јагоди започна, а фрапе од јагоди е совршен избор за уживање во денот. Ви требаат 1/2 шолји скршен лед, 2,5 дл. ладно млеко, 200 гр. јагоди и 2 лажички шеќер. Се меша се во блендер додека не се добие изедначена смеса.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова […]

Главни јадења

Чорба ако сте слабокрвни и ви недостига железо – Чинија здравје од малку состојки

Направете вкусна чорба од коприва, која е многу здрава, помага за добра крвна слика и за зголемување на железото. Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете […]

Tips & Tricks

Никогаш не го сечете врелото месо – Грешка која го рони и уништува

Секогаш кога печете месо, не правете грешка со тоа што ќе го сечете врело. Никогаш не се сече врело, туку се чека да се олади. Причината е тоа што така ќе се распадне. Воедно и ножот секогаш треба да е остар за да не ви се рони месото.   Прочитај […]

Препораки

Древните Римјани ја обожавале – Намирница на летото која помага за тешки проблеми

Ротквиците се намирница која е застапена во лето, вкусни се, совршени за салата и многу здрави. Во добата на Римјаните работниците ја добивале оваа намирница како плата, додека Грците ја давале како жртва за боговите. Ротквицата или белите топчиња со црвена кора, се многу здрави и содржат витамин Ц, витамин […]

Tips & Tricks

Ако главата ви пука и сте мамурни – Изедете само еден зеленчук и ќе бидете како нови

Ако имате силна главоболка или пак сте мамурни, може да си помогнете со вкусен и здрав зеленчук – краставица. Земете неколку кругови краставица и изедете ги. Како помага краставицата? – Богата е со шеќер, витамини Б и електролити, па надополнува се што телото изгубило. Главоболката ќе ја нема, а мамуркалот […]

Tips & Tricks

За колачи и торти – Три основни правила за желатин

Желатинот помага многу десерти да бидат совршени, но има неколку важни правила за него. Секогаш пред спремате, се чува 15 минути во ладна вода. Пред да се стави на оган, треба да внимаваме добро да е исцеден. Исто така, за совршени торти и колачи треба да водиме сметка и да […]

Десерти

Баунти ролат со едноставни состојки

Направете вкусен баунти ролат со кокос. Готви со љубов 🙂 Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете […]