Author: готвимк

Десерти

Ситни колачи – радост за сите генерации

Ситни, но екстра вкусни колачиња за вас и вашето семејство. Готви.мк ви нуди рецепт кој се прави за кратко време, а нуди уживање за цело семејство. Поврзани вести на Gotvi.mk ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз Чоколадна баклава Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Неодоливо […]

Tips & Tricks

Мора да се знае: Оваа „здрава” храна е покалорична и од помфритот

Иако го избегнуваме пржениот компир поради маснотиите, особено кога држиме диета, а и секако поради здравиот начин на живот, постојат намирници кои ги консумираме секојдневно мислејќи дека се лесни, а се всушност многу покалорични и од помфритот.Тоа вклучува салати со прелив, бидејќи тој има многу масти и киселини во себе […]

Салати

„Паризер салата” – супер комбинација за секое јадење на трпеза

Направете салата која навистина добро оди со секое јадење на вашата трпеза Поврзани вести на Gotvi.mk Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано […]

Предјадења

Предјадење или закуска – пирошки кои се топат во уста

Направете вкусни пирошки кои се топат во уста. Со малку труд направете вкусно предјадење или закуска за вашите пријателите кои ви доаѓаат на гости. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса […]

Препораки

ВАЖНО: Јадете што сакате, но само до 10 наутро!

Ако сте на диета имаме добра вест за вас. Можете да јадете што сакате но само до 10 часот наутро, а еве и зошто е тоа така.Секоја диета подразбира одредено ограничување од храната, или барем некој вид на храна поради јаглехидратите и мастите, а за да се почестите со нив […]

Препораки

Јадете кикирики – Нивната хранлива вредност ќе ве изненади

Одлично одат со пиво, друштво и фудбал, а освен што се добри за забава, кикириките имаат и бројни придобивки за вашето здравје.Јадењето кикирики го намалува ризикот од дебелеење и помага во процесот на слабеење. Кикириките во себе имаат бројни хранливи состојки кои прават да се чувствуваме сити и помалку да […]

Tips & Tricks

Имало спас: Трик за одмрзнување на месо за 10 минути

Проблемот кој долго ве мачеше конечно е решен! На видеото кое е објавено на YouTube е прикажано како да го одмрзнете месото за ручек или некој деликатес за десетина минути.Ви требаат само два сада и кеса. Месото се става во кесата, се превртува едниот метален сад врз него, а во […]

Десерти

(ВИДЕО) Во нив уживаат сите генерации: Направете кола-кола гумени бонбони

Вратете се во детството и направете домашни желе бонбони со вкус на кока кола. Уживајте и вратете се во детството 🙂  Поврзани вести на Gotvi.mk Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот […]

Деликатеси

Стапчиња од кашкавал – Идеална комбинација со омилените серии

Додека ја гледате омилената серија или филм, грицкајте вкусни стапчиња со кашкавал кои сами може да ги направите во кујната 🙂  Поврзани вести на Gotvi.mk Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки […]

Деликатеси

Бела чинија која ќе ви стане омилено јадење: Салата со ориз

Направете една поинаква салата со неодолив вкус.  Поврзани вести на Gotvi.mk Неодоливо: Топ 10 мафин рецепти ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa Топ 10 највкусни Gotvi.mk […]