Посен ролат со ореви и чоколадо

Посен ролат со ореви и чоколадо

Десерт кој многу лесно се подготвува…

Состојки:

  • 250 гр шеќер
  • 250 гр мелени ореви
  • сок од 1/2 лимон
  • 150 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Шпинувајте шеќер па додајте 250 гр мелени ореви, па поделете на половина. Една половина останува бела и неа растегнете ја на фолија околу половина см. Премачкајте со сок од лимон. Во другата половина додајте 50 гр растопено чоколадо, растегнете и ставете на белиот дел. Свиткајте во ролат и прелијте со чоколадо. 
  2. Оставете да се излади и исечете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text