Колач со компот од вишни

Колач со компот од вишни

Овој десерт не содржи ниту глутен ниту лактоза и одлично оди со шолја чај.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 250 гр кокосово млеко
 • 220 гр пченкарно брашно
 • 1,5 лажичка прашок за печиво
 • шеќер по избор
 • компот од вишни

Начин на подготовка:

 1. Во сад додајте јајца и количина шеќер по избор, па добро измешајте. Додајте кокосово млеко во смесата со јајца. 
 2. Во садот додајте ги и сувите состојки, брашно и прашок за печиво. 
 3. Добро намастете плех, па ставете ја смесата, додајте и вишни во тестото. 
 4. Ставете во рерна на 180 степени околу 20 минути. 
 5. Пред сервирање колачот посипете го со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text