Вкусни италијански ќофтиња со песто сос

Вкусни италијански ќофтиња со песто сос

Време е за вкусен италијански ручек.

Состојки:

  • 2 колбаси
  • маст
  • 2 чешниња лук
  • чаша вино
  • 2 лажици песто сос
  • 2 лажици неутрална павлака
  • вода
  • 100 гр таљатели

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги колбасите, извадете парчиња и формирајте ќофтиња од нив. Пржете на маст, пред крај додајте лук и чаша вино, потоа песто сос и неутрална павлака. 
  2. Во врела вода згответе таљатели или други тестенини, измешајте ги со ќофтиња и сос и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text