Поховани печурки полнети со мелено месо

Поховани печурки полнети со мелено месо

Идеален предлог за вкусен ручек.

Состојки:

 • 500 гр печурки
 • 200 гр мешано мелено месо
 • 2 јајца
 • 1 жолчка
 • 2 лажици брашно
 • презла
 • масло
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Меленото месо измешајте го со жолчка, ситно сечкан магдонос, па побиберете и посолете. Измијте ги печурките и одвојте ги дршките. Посолете ги капите и наполнете ги со смеса од месо, а потоа затворете со кругови отсечени од дршките. 
 2. Полнетите печурки извалкајте ги во смеса од разматени јајца, брашно и презла, па пржете на врело масло.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text