Брз и вкусен ручек – макарони со сирење и кашкавал

Брз и вкусен ручек – макарони со сирење и кашкавал

Вистински избор кога ви се јаде нешто брзо и вкусно…

Состојки:

  • 250 гр тестенини
  • 200 гр сирење
  • 50 гр кашкавал
  • 2 јајца
  • 100 мл млеко
  • по желба малку млеко

Начин на подготовка:

  1. Тестенините обварете ги, но не целосно. Сирењето издробете го, додајте јајца, кашкавал и млеко и измешајте со тестенини. 
  2. Ставете во мал плех. Од горе додајте уште малку сирење и кашкавал. Печете на 220 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text