Путер кифлички меки како пена

Путер кифлички меки како пена

Меки кифлички со путер.

Состојки:

  • 250 гр путер
  • 250 гр свежо сирење
  • 250 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 1 јајце
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто од омекнат путер, свежо сирење, брашно и прашок за печиво. Додајте сол по желба.
  2. Обликувајте кифлички, премачкајте ги со разматено јајце. Посипете со сол и додатоци по желба.
  3. Печете на 200 степени околу половина час.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text