Пилешко во кари

Пилешко во кари

Вкусно пилешко…

Состојки:

 • 1 кг пилешко бело месо
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици кари
 • 1 помала главица кромид
 • 2 чешниња лук, иситнети
 • 400 мл кокосово млеко
 • 400 гр домати, излупени, варени и исечкани
 • 200 мл доматен сос
 • 50 гр шеќер

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото посолете го и побиберете го.
 2. Во тенџере загрејте масло и кари на средна температура околу 2 минути. Додајте кромид и лук и гответе уште една минута. Додајте пилешко и измешајте. Гответе на умерен оган уште 10 минути додека пилешкото не се зготви.
 3. Додајте кокосово млкео, домати, доматен сос и шеќер и сè добро измешајте. Поклопете и оставете да струи околу половина час. Повремено мешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text