Тестенини со сирење и јогурт: Брзо и вкусно

Тестенини со сирење и јогурт: Брзо и вкусно

Брзо и вкусно јадење…

Состојки:

  • 200-300 гр тестенини
  • 3 јајца
  • 200 гр сирење
  • кашкавал
  • 200 мл јогурт
  • 1 лажица павлака
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Тестенините сварете ги во солена вода, процедете ги, додајте малку масло и измешајте. Сирењето издробете го, додајте јајца, јогурт и павлака и добро изедначете ја смесата. 
  2. Со смесата прелијте ги тестенините. Добро измешајте и ставете во намастен плех и преку долијте го остатокот од смесата. Изрендајте малку кашкавал. 
  3. Печете на 200 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text