Лут сос за пилешко месо

Лут сос за пилешко месо

Пилешкото месо ако го послужите со овој сос е многу повкусно…

Состојки:

  • 1 лажица рендан ѓумбир
  • 2/3 шолја пилешки бујон
  • 3 лажици мармалад од портокал
  • 1,5 лажица соја сос
  • 1,5 лажица сок од лимон
  • 3/4 лажичка лут чили сос

Начин на подготовка:

  1. Во тава на средно висока температура загрејте малку билно масло. Додајте рендан ѓумбир, пржете 1 минути, со непрекинато мешање. Додајте и други состојки: пилешки бујон, мармалад од портокал и соја сос и почекајте да зоврие. Гответе додека смесата не стане богата и густа. Сосот измешајте го со свеж сок од лимон и лут сос.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text