Лесна салата со ориз и моркови

Лесна салата со ориз и моркови

Наместо рижото направете лесна салата со ориз.

Состојки:

  • 150 гр ориз
  • 130 гр моркови
  • 1 мало јаболко
  • 1 пиперка
  • 2 парчиња млад кромид
  • 150 гр јогурт
  • 1 лажичка кари
  • 1 лажичка мед
  • сок од половина лимон

Начин на подготовка:

  1. Згответе го оризот и изрендајте го морковот. Јаболкото, биберот и кромидот ситно исечкајте ги. Измешајте сè во еден сад, потоа прелијте со сок од лимон, а во друг сад измешајте јогурт со кари, мед и сол и бибер. Прелијте ја салатата и убаво измешајте.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text