Салата со пилешко и моркови: Брза подготовка, одличен вкус

Салата со пилешко и моркови: Брза подготовка, одличен вкус

Пилешка салата со морков: Лесна и вкусна, брза подготовка.

Состојки:

  • 1 голем морков
  • 300 гр пилешко филе
  • 1 пиперка
  • 80 гр мајонез
  • сол, бибер, шеќер
  • 3 чешниња лук
  • масло
  • 1,5 лажички оцет

Начин на подготовка:

  1. Пропржете го пилешкото. Изрендајте го морковот во сад и додадете оцет, сол, бибер, малку шеќер и издробениот лук. Прелијте со околу 40 мл загреано масло и сè измешајте. Најдобро би било вака подготвениот морков да го чувате во фрижидер преку ноќ за се убаво да впие, но ако немате време може да биде и пократко. Пилешкото се сече на коцки и се додава во морковите. Додадете сечкана пиперка и мајонез. Промешајте и салатата е готова.

singlepost_text