Еве како да направите сутлијаш

Еве како да направите сутлијаш

Доколку сте љубители на сутлијаш, вистинско време е да го пробате овој оригинален рецепт од Турција.

Состојки:

  • 6 шолји вода
  • 2 шолји ориз
  • 3 шолји млеко
  • 15 лажици шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 1 пудинг од ванила
  • цимет по желба

Начин на подготовка:

  1. Ставете вода на оган, па кога ќе зоврие додајте ориз и мешајте да не загори. Кога ќе биде речиси готов, додајте млеко, шеќер и ванилин шеќер. Малку пред крајот, додека смесата уште е ретка во неа разматете пудинг кој претходно сте го измешале со малку млеко. Оставете да зоврие, па тргнете од рингла. Ставете ја смесата во влажни садови и по желба додајте цимет.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text