Стар колач по оригинален рецепт

Стар колач по оригинален рецепт

Засладете се со совршен колач!

Состојки:

  • 10 јајца
  • 10 лажици шеќер
  • 10 лажици брашно
  • 10 лажици млеко
  • 10 лажици масло
  • 2 прашоци за печиво
  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Разматете шеќер и јајца, па додајте млеко, масло, прашок за печиво и постепено додавајте брашно во мешањето. Добро разматете да не останат грутки.
  2. Печете во тепсија со димензии 40х20 која претходно сте ја намастиле и сте ја посипале со малку брашно. Смесата ставете ја во тепсија и рамномерно распоредете. Печете 30 минути на 170 степени. Не ја отварајте рерната.
  3. Преку ставете малку шеќер во прав и сечете на коцки.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text