Класична салата од компири

Класична салата од компири

Послужете со пржена риба или било какво месо.

Состојки:

  • компир
  • маслиново масло
  • сол
  • бибер
  • 1 главица кромид
  • листови магдонос
  • лимон или јаболков оцет

Начин на подготовка:

  1. Компирите згответе ги во лушпа, па излупете ги. Исечкајте ги на кругови. Посолете, побиберете и додајте сечкан крмид, листови магдонос и маслиново масло. Салатата закиселете ја со сок од лимон или јаболов оцет. Добро измешајте и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text