Совршен колач за 10 минути!

Совршен колач за 10 минути!

Мек и едноставен колач за 10 минути!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 3 кесички ванилин шеќер или арома
 • 100 гр растопен путер или маргарин
 • 200 мл млеко
 • 300 гр брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • малку изрендана кора од лимон
 • 5 крушки или 3-4 јаболка
 • 2 лажици шеќер и 1 лажичка цимет за посипување

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванила, додајте путер, млеко, брашно, прашок за печиво, лимон. Разматете.
 2. Половина ставете во намастен плех, наредете овошје, прекријте со остатокот од тестото и посипете со мешавина од шеќер и цимет.
 3. Печениот колач посипете го со шеќер во прав или послужете со шлаг, сладолед…

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text