Нов начин на поховање пилешко месо – ќе го обожавате!

Нов начин на поховање пилешко месо – ќе го обожавате!

Пробајте целосно нов начин ан поховање пилешко месо…

Состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • 200 гр кисела павлака
 • 3 чешниња лук
 • 20 мл маслиново масло
 • 20 мл соја сос
 • сол
 • бибер
 • зачинска пипер
 • 3 парчиња тост леб
 • малку свеж магдонос
 • 1 лажичка кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Изблендирајте леб, магдонос, кора од лимон, исечкан лук. Пилешкото исчукајте го, а потоа измешајте павлака, соја сос, маслиново масло и зачини. Прелијте го сосот преку месото, па маринирајте околу еден час. Потоа месото извалкајте го во смесата со леб и редете на плех обложен со хартија за печење. Печете на 180 степени 25 степени.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text