Најсочните шницли кои сте ги пробале! Тајната е во една состојка…

Најсочните шницли кои сте ги пробале! Тајната е во една состојка…

Најсочните шницли кои сте ги пробале! Тајната е во една состојка…

Состојки:

 • пилешко бело месо
 • зачини за пилешко
 • 5 чешниња лук
 • крупна сол
 • 2 лажици соја сос
 • 100 гр сува сланина
 • 3 лажици брашно
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечете го месото на шницли и нежно исчукајте го помеѓу фолија. Посипете со сол, посипете со зачини и издробете 3 чешниња лук.

   

 2. Додадете соја сос и измешајте сè рамномерно. Оставете го да отстои неколку минути. Сланината се сече на тенки ленти, па се пржи на малку масло за да стане крцкава, па се трга од маслото. Извалкајте ги шницлите во брашно, па ставете ги во тавата каде што сте ја пржеле сланината.

   

 3. Покријте и намалете на минимум за да се динстаат шницлите. Кон крајот зголемете ја температурата и заруменете од двете страни. Пржете околу 20 минути.

   

 4. Кон крајот додадете го остатокот од лукот, малку изгмечен.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text