Џем од дуњи: Овој омилен намаз ќе ве врати во детството

Џем од дуњи: Овој омилен намаз ќе ве врати во детството

Ви донесуваме рецепт на кој многумина можеби заборавиле.

Состојки:

  • 2 кг дуњи
  • 500 гр шеќер
  • 2 дл вода
  • сок од 2 лимони

Начин на подготовка:

  1. Дуњите се мијат, се отстрануваат семките, но не се лупат. Исечете ги на коцки, додадете шеќер и гответе ги во вода (ќе испуштат течност).

     

  2. Кога ќе омекнат, изгмечете ги и вратете ги да се варат уште малку. Штом џемот се згусне и водата испари, ставете го во врели тегли. Добро врзете ги со целофан или ставете капачиња на теглите.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text