Стар рецепт за колач од само 3 јајца, ореви и чоколадо: Не ви треба ниту миксер, ниту вага!

Стар рецепт за колач од само 3 јајца, ореви и чоколадо: Не ви треба ниту миксер, ниту вага!

Стар рецепт за колач од само 3 јајца, ореви и чоколадо: Не ви треба ниту миксер, ниту вага!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша масло
 • 2 чаши брашно
 • 5-6 лажици ореви
 • 1 прашок за пециво

Состојки за фил:

 • 500 мл. млеко
 • 6 лажици шеќер
 • 2 ванилин шеќер
 • 4 лажици гриз
 • 100 гр. чоколадо
 • 150 гр. ореви или 2 чаши

Состојки за прелив:

 • 1 чаша од 3 дл. млеко
 • 6 лажици шеќер

Состојки за глазура:

 • 100 гр. чоколадо
 • 200 мл. слатка павлака или 150 мл. млеко.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/Mz5CVYHkGvw

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text