Необичен рецепт за макарони – вкусен ручек кој ќе го обожавате

Необичен рецепт за макарони – вкусен ручек кој ќе го обожавате

Поинаков рецепт за макарони: Ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 2 л вода
 • сол
 • 160 гр тестенини
 • 2 црвени пиперки
 • 3 чешниња лук
 • 1 лута пиперка
 • 100 гр кашкавал
 • маст
 • 1 лажица брашно
 • 330 мл млеко
 • 50 гр колбаси
 • 30 гр маслинки

Начин на подготовка:

 1. Згответе тестенини по избор. Направете бешамел сос. Лажица маст или путер, лажица брашно и ладно млеко. Мешајте додека не згусне. Додајте и растопете кашкавал. Оставете на страна.
 2. На маст пропржете пиперки, лута пиперка и лук. Додајте ги готовите тестенини и бешамел сос. Ставете во сад за печење, изрендајте сирење од горе, и ставете малку сечкани маслинки и шери домати. Запечете во рерна.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

 

singlepost_text