Супер колач со слатка павлака

Супер колач со слатка павлака

Ако сте во потрага по нови, слатки рецепти, а сакате чоколадо, на вистинско место сте…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 170 гр брашно
 • 2 лажици какао
 • 120 гр путер
 • чоколадо
 • прашок за печиво
 • 200 гр кисела павлака
 • 100 гр шеќер
 • 50 мл врела вода за какаото
 • 200 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте просеано брашно со прашок за печиво и омекнат путер. Во какаото додајте врела вода и добро изедначете па додајте во тестото. Ставете кисела павлака и се добро изедначете, лесно.
 2. Намастете плех 30х20 см и посипете со брашно. Ставете го тестото, израмнете и протресете. Печете на 190 степени 30-40 минути. Колачот добро изладете го. Разматете слатка павлака, па ставете преку колачот и прелијте со растопено чоколадо. Оставете во фрижидер два часа.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text