Лажни чупавци со чајни колачиња

Лажни чупавци со чајни колачиња

Вкусни, меки и сочни, се топат во уста.

Состојки:

 • 1/2 л млеко
 • 5 лажици густин
 • 10 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 гр путер
 • 1 пакување (1 кг) чајни колачиња
 • 200 гр кокосово брашно
 • млеко за потопување
 • малку рум

Начин на подготовка:

 1. Млекото ставете го да се готви, па измешајте густин, шеќер и ванилин шеќер со малку млеко и згответе како пудинг. Кога ќе се излади додајте разматен путер.
 2. Колачињата потопете ги во млеко со рум, со мала лажица ставајте фил и извалкајте во кокос. Тоа правете го додека не го потрошите материјалот.
 3. Оставете ги да отстојат во фрижидер неколку часа, па послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text