Шницли од мелено месо – брзи и вкусни

Шницли од мелено месо – брзи и вкусни

Предлог за вкусен ручек.

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • малку средина од леб
  • 1 јајце
  • малку црвена пипер
  • мелен биебр
  • малку презла

Начин на подготовка:

  1. Лебот потопете го во млеко па оставете малку, а потоа исцедете и ставете во месото. Додајте ситно сечкан кромид и лук, пипер, бибер, презла и добро изедначете. Рацете малку премачкајте ги со масло и вадете топчиња, малку притиснете ги со раце и редете во плех кој сте го обложиле со хартија за печење. Малку премачкајте ги со масло и печете на 200 степени околу 45 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text