Млечни питулици – брзи и вкусни

Млечни питулици – брзи и вкусни

Брз и вкусен доручек…

Состојки:

 • кори за пита
 • 200 мл млеко
 • 100 мл минерална вода
 • 60 мл масло
 • 1 рамна лажичка сол
 • 2 рамни лажички прашок за печиво
 • 1 јајце
 • 350 гр за фил
 • 2 јајца за фил

Начин на подготовка:

 1. Состојките за фил разматете ги. Пет кори премачкајте па исечете ги на четвртини, како што е прикажано во видеото. Секоја четвртина намачкајте ја со фил и свиткајте во ролна. Повторувајте го процесот додека имате материјал. 
 2. Редете во плех па прелијте со остатокот од филот. Печете на 200 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text