Сос од шампињони

Сос од шампињони

Вкусен сос од печурки…

Состојки:

 • 300 гр свежи шампињони
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 морков
 • 1 пашканат
 • 1 главица кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • мелен бибер
 • коријандер
 • босилек
 • свеж магдонос
 • сол
 • 2 дл вода
 • 1 лажица густин
 • 1 лажица сенф
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги морковот и пашканатот на коцки, па испржете ги, додајте сечкан кромид, бибер и коријандер.
 2. Кога кромидот ќе добие златно-жолта боја, додајте шампињони сечкани на листови, прелијте со вода и динстајте дваесетина минути.
 3. Потоа додајте ги останатите состојки. Разматете густин и гответе уште неколку минути.
 4. Послужете со главно јадење.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Пијани печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Динстано телешко со печурки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брзо и посно: Печурки со сусам

Мусака со печурки

Печурки во бел сос

singlepost_text