Колач со бисквити и нутела за 10 минути

Колач со бисквити и нутела за 10 минути

Брз и неодолив десерт…

Состојки:

 • 200 гр мелени бисквити
 • 150 гр нутела
 • 200 гр маскарпоне сирење
 • 120 гр шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 мл слатка павлака
 • 140 гр чоколадо
 • 100 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Бисквитите и нутелата соединете ги, па притиснете на дното на калапот. Маскарпоне сирењето разматете го со шеќер во прав и ванила. Додајте слатка павлака и продолжете со матење. 
 2. Ставете преку подлогата од бисквити. Ставете во фрижидер на 40 минути. 
 3. Растопете чоколадо со путер, па ставете преку. Вратете во фрижидер на уште 30 минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text