Пилешка чорба со тиквици

Пилешка чорба со тиквици

Чобра полна со витамини…

Состојки:

 • маст или масло
 • 350 гр бело месо
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 30 гр пашканат
 • 30 гр целер
 • 2 тиквици
 • 2 компири
 • 80 гр ориз
 • 1 јајце
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажичка сенф
 • магдонос
 • 2 л топла вода
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • оригано
 • ловоров лист

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text