Бела маринада која се прелива откако месото ќе биде испечено

Бела маринада која се прелива откако месото ќе биде испечено

Месото со оваа маринада се прелива дури откако ќе биде испечено.

Состојки:

  • 4 лажици мајонез
  • 2 лажици оцет
  • 1 лажица сок од лимон
  • 1 лажица рен
  • 1 лажичка сенф
  • 1 лажичка каенски бибер

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во сад и разматете. Прелијте преку печеното месо и послужете.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text