Италијански рецепт за вкусно пилешко

Италијански рецепт за вкусно пилешко

Послужете со зеленчук или салата и уживајте во совршениот ручек!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 3 чешниња лук
 • сол
 • 100 гр презла
 • 50 гр пармезан
 • 1 лажичка лук во прав
 • 500 гр пилешки гради

Состојки за сос:

 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажички доматно пире
 • сол
 • бибер
 • малку шеќер
 • 1 лажичка италијанска мешавина од зачини

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text