Обланда со чоколадо, ореви и бисквити

Обланда со чоколадо, ореви и бисквити

Омилениот десерт во малку побогата варијанта.

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 30 лажици млеко
  • 400 гр шеќер
  • 250 гр маргарин
  • 150 гр мелени ореви
  • 150 гр мелени бисквити
  • 50 гр црно чоколадо
  • 50 гр бело чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте млеко, маргарин и шеќер, па ставете на оган маргаринот да се растопи. Кога сѐ ќе се зготви додајте бисквити, чоколадо и ореви, па оставете чоколадото да се растопи и да сѐ да врие 2-3 минути. Тргнете од оган, па веднаш премачкајте ги обландите. 
  2. На крај, преку обландите ставете тепсија или даска за сечење, по цела должина за убаво да се залепи. Оставете така да се излади, па исечете и послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text