Пикантен сос од чили и јогурт

Пикантен сос од чили и јогурт

Пикантен сос од јогурт и чили – мексикански рецепт.

Состојки:

  • 1/2 шолја немасен јогурт
  • 2 лажици ситно сечкан магдонос
  • 1 млад кромид (зелениот дел, ситно сечкан)
  • 1 лажичка сок од лимета
  • 1/2 лажичка мед
  • 1/4 лажичка сол
  • 1/4 лажичка чили во прав

Начин на подготовка:

  1. Во чинија со средна големина ставете ги сите состојки и добро измешајте. 
  2. Прелијте го јадењето со лажица сос по порција и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text