Сочна и вкусна залиена хармоника пита

Сочна и вкусна залиена хармоника пита

Наредете, залијте, испечете… Толку едноставно!

Состојки:

  • кори за пита
  • масло
  • 300 гр рендан кашкавал

Состојки за прелив:

  • 4 јајца
  • 1 чаша павлака
  • 1/2 прашок за печиво
  • 200 мл павлака за готвење
  • 1/2 лажица сол

Начин на подготовка:

  1. Една кора намастете па ставете друга од горе, нанесете малку масло и кашкавал, направете облик на хармоника и ставете во плех за печење. Повторувајте го процесот додека има материјал.
  2. Состојките за прелив соединете ги и прелијте преку питата. Печете на 180 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

https://youtu.be/zJHT8yzR2X8

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text