Кремаста салата со варени јајца и пченка

Кремаста салата со варени јајца и пченка

Одлична салата која совршено се сложува со сите јадења!

Состојки:

  • 2 јајца
  • 200 гр пченка
  • 80 гр кикирики
  • 100 мл кисела павлака
  • 100 мл мајонез
  • вода

Начин на подготовка:

  1. Сварете јајца и пченка посебно. Процедете ја пченката, а јајцата изрендајте ги. Додајте павлака и мајонез. Иситнете кикирики грубо. Измешајте ги состојките и оставете во фрижидер да се излади.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text