Рецепт за тартар сос

Рецепт за тартар сос

Направете ги јадењата уште повкусни со овој сос.

Состојки:

  • 2 варени жолчки
  • 1 сирова жолчка
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици сенф
  • сок од лимон
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете варени жолчки и додајте една сирова, посолете, побиберете, па добро измешајте.
  2. Додајте масло и матете со миксер.
  3. Потоа додајте сенф и уште малку измешајте, на крај закиселете со сок од лимон.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text