Евтин и брз ручек готов за миг!

Евтин и брз ручек готов за миг!

Во овој ручек ќе ужива целото семејство.

Состојки:

  • 2 големи компири
  • 1 главица кромид
  • 4 виршли
  • масло за пржење
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Компирите и кромидот излупете ги и исечкајте ги на коцки. Во длабока тава или тенџере ставете масло, додајте компири и кромид, па посолете.
  2. Пржете на тивок оган со постојано мешање. Виршлите исечкајте ги на кругови, а кога компирите ќе се запечат, ставете ги во тава и пржете ги. Додајте и малку вода, оставете на шпорет додека водата не испари, а компирот не омекне.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text