Зелени домати – вкусна зимница

Зелени домати – вкусна зимница

Лесна подготовка, вкусна зимница.

Состојки:

  • 2 кг зелени домати
  • 1 главица лук
  • бибер во зрно по вкус
  • ловоров лист
  • 2 лажички сол по тегла
  • 1 лажичка шеќер по тегла
  • 30 мл алкохолен оцет по тегла

Начин на подготовка:

  1. Исчистете домати и исечкајте. Редете во тегли со додавање зачини. Додајте сол, шеќер и оцет, па налијте вода. Извршете пастеризација.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text